Сеоско домаћинство „Рајска долина“ у Бастасима отшкринуло врата посјетиоцима и туристима

Јуче је у Бастасима, у мјесној заједници Карановац у Бањој Луци, свечано отворено сеоско домаћинство „Рајска долина“, које ће у наредном временском периоду засигурно бити оаза одмора и одредиште за бројне туристе и посјетиоце који желе да упознају и доживе аутентичну крајишку традицију, гастрономију и начин живота крајишког села и њених становника.

Комерцијално пољопривредно газдинство породице Копрена из Карановца регистровало је и сеоско домаћинство под називом „Рајска долина“, који нуди услугу смјештаја са понудом традиционалних аутохтоних крајишких специјалитета.

Центар за развој пољопривреде и села Бања Лука пружио  је свесрдну подршку у оспособљавању овог сеоског домаћинства, а с циљем подстицања развоја руралног туризма, самозапошљавања и мотивисања становништва за останак на селу, те подстицања производње органске хране и аутохтоних производа.

Свечаном отварању „Рајске долине“ присуствовали су представници Центра за развој пољопривреде и села Бања Лука, Туристичке организације града Бања Лука, Градске развојне агенције, туристичких агенција и других надлежних институција, као и бројни гости и посјетиоци.

Директор Центра Драшко Илић је, приликом свечаног отварања овог сеоског домаћинства, нагласио да су Чедо и Горана Копрена, власници овог домаћинства, изузетно вриједни људи који су великим одрицањем, трудом и радом створили све ово, те да је Центар препознао њихов труд.

– Ово је један од примјера добре праксе и наше добре комуникације. Центар за развој пољопривреде и села са Чедом и његовим газдинством има трајну комуникацију. Ми смо били у прилици да овом домаћину омогућимо одређену подршку кроз наше подстицајне политике и свакако смо гледали како и на који начин подигнемо само домаћинство тиме да ће и пружањем ових услуга они у ствари остварити још један додатни приход. Одавде ће данас отићи порука и свим другим мјестима да ово као један примјер добре праксе буде пракса и подстицај другима нашим пољопривредницима да свој труд уновче на најбољи могући начин – каже Драшко Илић, директор Центра за развој пољопривреде и села.

Туристичка организација града Бања Лука препознала је значај оваквих домаћинства по цјелокупуну понуду града.

– Морам да похвалим заиста ове вриједне домаћине који ће својом понудом значајно да допринесу развоју руралног, односно сеоског туризма, самим тим и развоју ове руралне заједнице. Ако узмемо у обзир чињеницу да је сеоски туризам све акутелнији у свијету, морам да кажем да ће ово значајно утицати на равој сеоског туризма на територији града Бање Луке – каже Драгана Вуклиш, директорка Туристичке организације града Бање Луке.

Домаћинство породице Копрена, поред смјештајних капацитета, у свом саставу има отворени и затворени угоститељски простор са кухињом и пецаном отвореног концепта, како би гости могли видјети начин припреме хране. Затворени објекат је капацитета до 120 гостију. Имање се налази поред непресушног потока, богатог рибљим фондом, на којем је у плану изградња воденице за потребе домаћинства са свјеже мљевеним брашном. Домаћинство посједује и неколико пластеника у којима је организована органска производња поврћа и воћа. Млијечни производи, месо и јаја се, такође, добијају из сопственог узгоја, те се концепт овог домаћинства заснива на идеји да сва храна и пиће које се нуде на истом су произведени на имању или сусједним имањима.

На сеоско домаћинство су добродошли и породице са дјецом која могу бити са животињама, по принципу „petting zoo“, а гости могу изабрати да сами или да домаћини уберу за њих сезонско воће и поврће, те да исте купе и носе са собом.

До „Рајске долине“ долази се путем којим се из правца Бање Луке иде према водопадима на ријеци Швракави, а на имању ће вас срдачно дочекати породица Копрена са здравом храном и у добром расположењу.

Центар за развој пољопривреде и села ће и у наредном временском периоду подржавати сва пољопривредна газдинства са подручја Бање Луке који, поред пољопривредне дјелатности, желе да се баве и пружањем услуга из области туризма, а све у циљу побољшања квалитета живота становништва на селу, раста животног стандарда и очувању домаћинстава у руралним подручјима наше локалне заједнице.