“Ако нестане пчела, нестаће и људи.“ Овом снажном поруком вођени су представници Центра за развој пољопривреде и села на данашњем састанку са представницима четири бањалучка удружења пчелара.
Директор Центра, Бојан Пећанац, са својим сарадницима угостио је делегације водећих пчеларских организација нашег града:
-
Друштво пчелара Бања Лука
-
Удружење пчелара „Златна пчела“
-
Удружење пчелара особа са инвалидитетом и жена „Пчелица“
-
Удружење пчелара „Крајина“ Бања Лука
Током конструктивног разговора истакнуто је да пчеларство није само грана пољопривреде, већ кључни фактор у очувању екосистема и живота уопште. Како би се одговорило на изазове са којима се пчелари суочавају, договорени су конкретни кораци који ће бити реализовани у наредном периоду.
На састанку су дефинисани правци дјеловања који ће директно унаприједити положај пчелара на територији града Бања Лука:
-
Веће премије по кошници – Препознајући тежину и значај пчеларског рада, Центар ће обезбиједити већи износ премија како би се пружила боља финансијска подршка сваком активном пчелару.
-
Подстицаји за набавку опреме – Наставља се успјешан програм суфинансирања модерне опреме, чиме се олакшава рад у пчелињацима и подиже квалитет финалних производа.
-
Заједничке теренске контроле – У циљу очувања здравља пчелињих друштава, стручне службе Центра и представници удружења заједно ће излазити на терен ради превенције и контроле.
-
Велики сајам пчеларства у Бањој Луци – Најављен је заједнички сајам који ће се одржати крајем септембра. Ова манифестација биће прилика да бањалучки пчелари представе своје најбоље производе широј јавности.

