Пчеларство је очување живота: Нове мјере подршке за бањалучке пчеларе

“Ако нестане пчела, нестаће и људи.“ Овом снажном поруком вођени су представници Центра за развој пољопривреде и села на данашњем састанку са представницима четири бањалучка удружења пчелара.

Директор Центра, Бојан Пећанац, са својим сарадницима угостио је делегације водећих пчеларских организација нашег града:

  • Друштво пчелара Бања Лука

  • Удружење пчелара „Златна пчела“

  • Удружење пчелара особа са инвалидитетом и жена „Пчелица“

  • Удружење пчелара „Крајина“ Бања Лука

Током конструктивног разговора истакнуто је да пчеларство није само грана пољопривреде, већ кључни фактор у очувању екосистема и живота уопште. Како би се одговорило на изазове са којима се пчелари суочавају, договорени су конкретни кораци који ће бити реализовани у наредном периоду.

На састанку су дефинисани правци дјеловања који ће директно унаприједити положај пчелара на територији града Бања Лука:

  1. Веће премије по кошници – Препознајући тежину и значај пчеларског рада, Центар ће обезбиједити већи износ премија како би се пружила боља финансијска подршка сваком активном пчелару.

  2. Подстицаји за набавку опреме – Наставља се успјешан програм суфинансирања модерне опреме, чиме се олакшава рад у пчелињацима и подиже квалитет финалних производа.

  3. Заједничке теренске контроле – У циљу очувања здравља пчелињих друштава, стручне службе Центра и представници удружења заједно ће излазити на терен ради превенције и контроле.

  4. Велики сајам пчеларства у Бањој Луци – Најављен је заједнички сајам који ће се одржати крајем септембра. Ова манифестација биће прилика да бањалучки пчелари представе своје најбоље производе широј јавности.